ГЕНДЕРНЕ ВИХОВАННЯ

Гендерне виховання

Гендерне виховання - складова частина загального процесу виховної роботи закладу дошкільної освіти та сім'ї, що забезпечує правильний статевий розвиток дітей, оволодіння нормами статевої поведінки й культури міжстатевих стосунків.

Стратегія впровадження гендерної рівності

Заклади дошкільної освіти отримали доручення розробити локальні стратегії впровадження гендерної рівності. КМУ розпорядженням від 20.12.2022 № 1163-р схвалив Стратегію впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року. Щороку до 1 квітня, починаючи з 2023 року, КМУ доручило МОН подавати інформацію про стан реалізації Стратегії та виконання операційного плану заходів з її реалізації.

https://docs.google.com/document/d/17NLF4WzU0F_bA_1FqBGBDPRERdFpXAwHI17ndran4RM/edit -  Про затвердження плану заходів щодо реалізації Стратегії впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року та виконання операційного плану заходів з її реалізації на 2023 - 2024 роки в закладах освіти міста.

Провідне значення у самоідентифікації дітей має сім’я і найближче оточення дитини, які виробляють стереотипи її поведінки. Однак і вплив педагогів у закладі дошкільної освіти теж є значимим.

Саме у процесі педагогічної взаємодії можна створити умови для максимального розкриття і реалізації здібностей дівчаток і хлопчиків.

Зміст гендерного виховання дошкільнят

Здебільшого гендерне виховання визначають як вплив на психічний і фізичний розвиток хлопчика і дівчинки з метою оптимізації їхньої діяльності, пов’язаної зі стосунками представників різної статі, із формуванням статево-рольової позиції.

Під впливом дорослих — педагогів і батьків — дошкільник має засвоїти статеву роль або модель поведінки, якої дотримується індивід, щоб його визначали як жінку або чоловіка.

Медики та фізіологи вважають дошкільний період асексуальним, у якому статеві гормони не впливають на розвиток дитини. Але саме в цьому віці формуються основи моральних установок майбутніх чоловіка і жінки. Отже, змістом статевого виховання є те, що дитину оточує, а саме:

• взаємини між людьми різної статі — формування певної моделі поведінки
  • норми взаємин — оволодіння культурою у сфері міжстатевих взаємин
  • особисте життя людей у сім’ї — усвідомлення ролі чоловіка і ролі жінки у сімейних стосунках
  • сфери діяльності чоловіків і жінок — правильне розуміння ролей чоловіка і жінки в суспільстві.

Особливості гендерного виховання дошкільників

Аби освітній процес був ефективним і для дівчат, і для хлопців, його слід вибудовувати відповідно до психофізіологічних особливостей дітей обох статей. Зокрема, хлопчики і дівчатка по-різному реагують на ті самі стимули, потребують різного часу на входження в завдання, мають значні відмінності в розвитку емоційної сфери, тому по-різному реагують на оцінку дорослих.